Recunoștința – episodul 1

“Dar voi… recunoștința o practicați?” zice părintele Parnasie în acest video.

Am urmărit acel video, mai exact acel dialog de mai multe ori și de fiecare dată descopeream ceva, ceva care avea sens. Unul din aceste lucruri este Recunoștința. Ce este recunoștința? Evident că răspunsul meu tot din sfera teologică își trage “seva”.

Continue reading Recunoștința – episodul 1

Preotul și șacalii

Articolul ăsta îl scriu la câteva luni după un incident petrecut în sânul bisericii ortodoxe, asta tocmai pentru că m-am lăsat de sportul național “aruncatul-cu-părerea-în-secunda-doi.” Am ales să îmi exprim opinia asupra unui subiect sensibil, nu la cald, ci la rece. Pe scurt, a fost vorba de un preot care a fost acuzat pentru niște fapte imorale și neduhovnicești în raport cu o femeie.

Continue reading Preotul și șacalii

Înțelepciunea inegalității

Ceea ce vei citi aici cu siguranță știai deja, dar poarte nu ar strica o confirmare din partea mea.

Nu m-am gândit “să-nvâț a muri vreodată”. De fapt, nu m-am gândit că o memă va fi laitmotivul unui articol pe blog, ținând cont de caracterul ei comic și ușor vulgar. În cele ce urmează mă voi concentra mai mult asupra personajului din apă; girafa. În spatele acestei caricaturi comice la suprafața stă, de fapt, în profunzime o înțelepciune demnă de pateric*.

Continue reading Înțelepciunea inegalității